فرهنگ مردم آنتالیا

ترکیه کشوری اوراسیایی، که در محل تلاقی دو قاره ی اروپا و آسیا قرار گرفته است، با تاریخ پرفراز و نشیب خود، هیچوقت به صورت مشخص فرهنگ و تاریخ ثابت و مستمری نداشته، در برهه ای از تاریخ، این سرزمین پاره ای از قلمرو حکومت روم باستان، گاهی یونان، تمدن اسلامی (عثمانی) و… بوده است. در ادامه این بخش از سری مقالات اطلاعات سفر به معرفی فرهنگ مردم آنتالیا خواهیم پرداخت.

کشور ترکیه نه تنها تاریخ مستمر و مشخصی ندارد (که همین اصلی ترین دلیل بر وجود خرده فرهنگ های بسیار در آن است) بلکه اکنون به خاطر  رونق و گسترش صنعت توریسم، فرهنگ آن بیش از پیش دچار دگرگونی شده است.شهرهای توریستی ترکیه که هر ساله پذیرای گردشگران زیادی از سرتاسر دنیا هستند، فرهنگشان بیش از شهرهای دیگر دستخوش تغییر می شود، البته این بی انصافی است که هر تغییر فرهنگی را معلول صنعت گردشگری بدانیم، اما با این وجود نمی توان نقش صنعت توریسم را در تحولات فرهنگی نادیده گرفت.

فرهنگ مردم آنتالیا

فرهنگ مردم آنتالیا

شهر آنتالیا یکی از اروپایی ترین شهرهای توریستی ترکیه، هر ساله پذیرای دست کم یک میلیون گردشگر از اروپا، آمریکا، آسیای غرب، روسیه و خاورمیانه می باشد، حضور دائمی گردشگران یعنی حضور دائمی فرهنگ های مختلف در آنتالیا و حضور دائمی فرهنگ های مختلف یعنی وجود همیشگی سلایق مختلف و سلایق مختلف به این معنی است که تمامی کسب و کارهایی که به دنبال سود هستند می بایست خود را با این سلایق وقف دهند، در نتیجه ی تغییر در ساختار اقتصادی جامعه (که فرهنگ از آن اصلی ترین تاثیر را می پذیرد) همه چیز از یک صنعت محوری (صنعت توریسم) پیروی می کند و به دنبال آن فرهنگ آنتالیا مانند اقتصاد آن، توریستی می شود.

فرهنگ مردم آنتالیا

فرهنگ مردم آنتالیا

اگر در خیابان های آنتالیا قدم بزنید متوجه این مسئله می شوید، که فرهنگ مردم آنتالیا به عنوان فرهنگ غالب و دیرینه در این شهر وجود ندارد (اگر چه، در بسیاری از محلات همچنان سنت پایدار است و افراد بومی هستند که فرهنگ مشخصی داشته باشند) اما این فرهنگ را نمی توان به کل جامعه ی آنتالیا که همیشه بخش قابل توجهی از آن را کارگان مهاجر و گردشگران تشکیل می دهند نسبت داد.اما به طور کلی یکسری مشترکات فرهنگی میان شهرهای ترکیه وجود دارد، که شالوده های اصلی فرهنگ بومی آنتالیا را می سازد، مثلا به طور کلی می توان گفت، ترکها خانواده دوست و خونگرم هستند، مرد رئیس خانواده محسوب می شود و زن بر اساس قانون، بعد از ازدواج نام خانوادگی شوهرش را پیدا می کند، در مجموع رویه های ارتباطی به خاطر فرهنگ اسلامی تا حدی شبیه به فرهنگ خودمان است.

امتیاز دهید:

۱ دیدگاه

  1. مرسی از سایت خوبتون مطالب مفیدی دارین من عاشق ترکیه و آنتالیا هستم فرهنگ و تمدن اصیل و پر باری داره پارسال هم با تور، رفتم آنتالیا خیلی خوب بود

یک نظر دهید