دروازه هادریان آنتالیا

شهر آنتالیا از شهر های پرجاذبه و توریستی و تاریخی جهان به شمار می آید. قدمت تاریخی ترکیه باعث می شود که علاوه بر اینکه جاذبه های مصنوعی فراوانش گردشگران را جذب می کند مردم زیادی برای جاذبه های تاریخی و حتی آب و هوای فوق العاده آن و مجاورت آن با مدیترانه به این کشور سفر کنند. یکی از این جاذبه های تاریخی که هر ساله تعداد زیادی گردشگر را به خود جذب می کند دروازه هادریان است. دروازه هادریان یا اوچ قاپیلار (اسم ترکی آن) یکی از مهم ترین و زیبا ترین بناهای تاریخی شهر آنتالیا در کشور ترکیه است. این دروازه بخشی از دیواری قدیمی است که به دور شهری قدیمی کشیده شده است. این دروازه از مرمر سفید ساخته شده است و به صورت سه قوس، ستون های قرنتی به افتخار سفر و بازدید هادریانوس امپراطور وقت روم از آن شهر در سال ۱۳۰ پس از میلاد ساخته شده است.

دروازه هادریان

دروازه هادریان

این بنا دارای ۸ ستون است که در دو طرف بنا چهار پایه ی نگه دارنده حساب می شوند و تنها دروازه باقی مانده برای ورود به شهر باستانی است. در دو طرف دروازه دو برج قرار دارند که سمت چپی متعلق به دوران روم باستان یعنی امپراطوری بیزانس است. باستان شناسان احتمال می دهند اصل این بنا دو طبقه بوده است در هر صورت امروزه تنها بخش زیرین این بنا باقی مانده است. مجسمه های کوچک و بسیار زیبایی در اطراف این برج ها را تزئین کرده اند. در زیر قوس دروازه نمونه هایی از بهترین حکاکی ها وجود دارد که بیننده را به خود خیره می کند.

دروازه هادریان

دروازه هادریان

دروازه هادریان یک نمونه زیبای کلاسیک از طاق نصرت رومی است که هم در میان گردشگران هم در میان ترک ها طرفدارن زیادی دارد. این بنای تاریخی که در آنتالیا قرار دارد تا کنون به نحو احسنت حفظ شده است و حفظ آن هم برای مردم و هم برای مسولان کشور ترکیه مهم است. این دروازه را به عنوان بهترین و زیبا ترین دروازه پانفیلیا شناخته اند. دروازه ی هادریان ترکیه به نام سه دروازه نیز معروف است زیرا از سه دروازه تشکیل شده است.

امتیاز دهید:

یک نظر دهید