مسجد تکلی محمد پاشا شهر آنتالیا

شهر آنتالیا یکی ار زیباترین شهرهای کشور ترکیه می باشد که دارای جاذبه های گردشگری فوق العاده زیادی می باشد این شهر در کنار زیبایی ها خود دارای جاذبه های گردشگری مذهبی بسیار زیادی می باشد. یکی از جاهای دیدنی آنتالیا مسجد تکلی مهمت پاشا می باشد که یکی از معروف ترین دیدنی های آنتالیا می ریح که گردشگران تور آنتالیا را جذب می کند. این مسجد در قرن ۱۸ در ناحیه کالکاپیسی ساخته شد، یکی از مهم ترین نمازخانه ها عثمانی در شهر آنتالیا می باشد.. گنبد اصلی با سه بارگاه آخرت احاطه شده که هر یک در سمت شرق، غرب و جنوب استواری دارند.. پنل های کاشی کاری شده که با ایات قرآنی اتساق شده اند، در نمای شمالی خانقاه و فضای داخله به کار رفته.. و سه بارگاه هم در بخش شمالی پرستشگاه قرار دارد. در ادامه در تور آنتالیا در مورد مسجد تکلی محمد پاشا شهر آنتالیا بیشتر صحبت خواهیم کرد.مسجد تکلی محمد پاشا دقیقا پشت برج عمر در کاپاپیسی ثبات دارد.. این كنشت مداخله تکلی محمت پاشا آفریننده شده و از ایرو این نام بر آن نهاده شد.. تاریخچه نكته سنج ساخته شدن این بیعت مشهور ، مشخص نیست ولی جان نثار بر این باورند که از سال ۱۵۹۳ تا ۱۶۰۷ تاسیس آن بقا داشته.. بعضی از قسمت های درب ورودی و لبه دریچه ها نوعی سنگ خاص و دیریاب استفاده شده..

مسجد تکلی محمد پاشا شهر آنتالیا

مسجد تکلی محمد پاشا شهر آنتالیا

مهمت پاشا یک عبادتگاه عثمانی سرشناس و یکی از بهترین دیدنی های ترکیه می رایحه که از آن به خوبی محافظت شده.. جوانب حوالی معبد فوق العاده آرامش بخش و دنج می باشد..اگر از مراکز دینی و متدین خوشتان می آید و میخواهید از این بنای تاریخی عکس بگیرید، سری به این مکان بزنید..بدون شک آنتالیا یکی از زیباترین و دلنشین ترین تری شهرهای توریستی نزدیک ایران است که هر ساله در فصل صیف و زمستان ایرانیان غزارت مشتاق سفر به آن زمان هستند. تا فصل شتا كامل نشده است شما هم می توانید با خرید تور آنتالیا از آژانسهای باارزش خود را مهمان این شهر زیبا و ساحلی در ترکیه بکنید و واپسین و ابتدا لذت را ببرید.

مسجد تکلی محمد پاشا شهر آنتالیا

مسجد تکلی محمد پاشا شهر آنتالیا

اگر سیاح آنتالیا محكم باید در کنار استراحت در سواحل رویایی مدیترانه و خرید، از رد باستانی این استان توریستی نیز فهم کنید. آنتالیا صحرانشین قدیمی است که پیشینگی دیرینه دارد و نتیجه ی این پیشینگی و سرگذشت نشانه ها كارها تالیفات دیرینه متعددی است که در اقصی دوردستها منطقه به چشم می خورد.مساجد تاریخی شهر آنتالیا نشان ای از قرنها حکومت عثمانی در این سرزمین است که یکی از دوست داشتنی ملیح ترین آنها، عبادتخانه كهن تکلی محمد پاشا است که در شهر كهنه و جدید آنتالیا قد كشیده كوك است. بنای این معبد باشکوه در شهر قدیمی راسخ پشت برج بنام دوره ثبات گرفته است و یکی از نامور ترین ملاحت و دافعه های توریستی شهر به تتبع می آید.
برای معرفی این خانقاه باستانی مربوط به تذكره مهم باید گفت درمورد ی سرگذشت خلق و مبدع ی آن معلومات خلل ناپذیر و دقیقی در دست نیست، اما آنچه مسلم است معبد بین سالهای ۱۸۵۰ و ۱۹۴۰ وضع جنبه آفرینش مجدد توبه كردن واقع شده است.یک حدس راجع ی عبادتخانه تکلی محمد پاشا این است که در قرن ۱۷ام میلادی به شکل نوپرست اش در آمده است.اما طبق بیان هایی بنای بدوی ی خانقاه بین سالهای ۱۵۹۳ الی ۱۶۰۷ آفریده شده است.

مسجد تکلی محمد پاشا شهر آنتالیا

مسجد تکلی محمد پاشا شهر آنتالیا

درمورد ی نام کنونی صومعه هم زبان می شود در قرن ۱۸ ام میلادی فرد ناشناسی به نام تکلی محمد پاشا تغییراتی را در كنشت ایجاد کرد و در انتها بازسازی نام خود را بر روی آن نهاد. نکته ی تماشایی :اسم پرشور این است که در قرن ۱۸ ام هیچ خصوصی :صفت اختصاصی با چنین اسمی در سندها و مدارک كهن هستی و عدم نداشته است و به عبارتی تکلی محمد پاشا نیستی غریبه و آشنا نداشته است.اما هر چه هست این عبادتگاه تیره یک خانقاه عهد عثمانی است که براساس معماری باشکوه آن حال بنا شده است. گنبد اصلی خانقاه توسط سه نیم گنبد در شرق، غرب و جنوب و سه بارگاه دومین در آبشخوار شمالی مصون شده است. در تزئینات اندرونی بنا از کاشی کاریهای منظم به آیه های قرآنی سرنوشت گرفتار اند که فضای ملا روحی خاصی را بابت این عبادتگاه قدیمی رقم زده اند. کاشی کاریهای اندرونی صومعه بسیار هنرمندانه صورت گرفته به طوری که ویزیت كنترل از این صومعه كهن را از باب اشتیاق مندان بسیار معظم می کند.

امتیاز دهید:

یک نظر دهید